19 mar 2013

Kronika Powstania Nadrzewnego Domu


A wszystko zaczęło się tak...

Za górami, za lasami...pewnego wczesno-wiosennego dnia (a był to zamierzchły rok Anno Domini 2008) zabrałam mego tatę do pewnej dużej księgarni w pewnym dużym europejskim mieście, w której to wpadła nam w ręce pewna książka z pięknymi fotografiami przedstawiającymi przeróżne domki na drzewach z całego świata. Nie mogliśmy oderwać od nich wzroku. Momentalnie wiedziałam, że to było to - miejsce, o jakim już długo marzyłam nie zdając sobie sprawy, że to dom na drzewie - mały, przytulny i ukryty wśród koron drzew.

Po całkiem kilku latach tułaczki zapragnęłam w końcu miejsca na ziemi, do którego zawsze będę mogła wrócić i czuć, że jestem w domu. W domu, którego nie muszę wynajmować za kokosy i przeprowadzać się pakując walizki tak często jak robiłam to do tej pory, lecz nie uwiązującym na stałe nadal pozostawiając wolność. Poczułam też, że chciałabym zaznaczyć swoją obecność czymś bardziej trwałym i stabilnym, co pozostanie na dłużej, gdzie będę mogła stworzyć co zechcę własnymi rękoma i wiedzieć, że za chwilę nie będę musiała zostawić tego za sobą i zaczynać od nowa. I tym oto sposobem narodziła się idea wyczarowania domku na drzewie.

Miejsce było dla mnie dość oczywiste. Las. A przynajmniej pod lasem, u podnóża gór - tam gdzie się wychowałam. Aby być z deczka dokładniejszą powiem, ze to miejsce w Beskidach całkiem niedaleko od miasteczka Szczyrk. Wielce zapalony do tego pomysłu był też już wyżej wspomniany mój tata - Ryszard Lwie Serce, co to z lasem i drzewami jest za pan brat a w wolnych chwilach karmi potajemnie leśne trolle ;). Teraz i on buduje swój pół dom na drzewie pół na ziemii, ponieważ i ziemia drogą mu więc będzie miał blisko i do ziemi i do drzew.

Pierwszego dnia budowy zjawiła się także moja miłość - Michał na miejscu zupełnym przypadkiem (nie ma przypadków) i mimo, że nasze losy nie były wtedy jeszcze przesądzone zaczęliśmy tę historię razem. Michał okazał się brylantem wśród lasów i bez jego pomocy domek nie wyglądałby tak jak wygląda dzisiaj.

Kamila... z Lasu. 


~~~*~~~

Historyja domku na drzewie zaczęła się tam gdzie rzeka sama płynie, w tej oto urokliwej dolinie zwanej przeze mnie Doliną Świetlików gdyż jest ich tu latem całe mnóstwo.


                                    ~kliknij na wybrane zdjęcie żeby powiększyć~


Platforma

Budowa zaczęła się od czterech drzew, ośmiu belek, dwóch drabin, kilku dobrych ludzi i szumu potoku górskiego.Platformę postanowiliśmy skonstruować w taki sposób, aby żaden gwóźdź czy żadna śruba nie musiała się znaleźć w pniach drzew. Skręciliśmy więc po dwie belki razem ze sobą tak aby zacisnęły się mocno na drzewach (podobną technikę stosuje się przy budowie parków linowych).W kwestii  platformy wielce mi pomógł mój zwinny tata, co to zbudował wcześniej swój park linowy jak również wychował się wśród drzew i lasów więc służył mi radą i pomocną dłonią przy wielu okazjach.Tak oto wyglądała skończona platforma wraz z konstrukcją pod ściany i zaczątkiem sypialni na piętrze.


Tego pięknego dnia posililiśmy się na naszym spektakularnych rozmiarów tarasie, a następnie postanowiliśmy...


 ...założyć nowy kościół. ;)


A tak naprawdę był to zaczątek konstrukcji dachowej. Z niewiadomych nam powodów przypominał krzyż. I tak oto staliśmy się nowym odłamem kościoła - kościolem nadrzewnym ;)


Lubię opowiadać bajki.

Więc bajki ciąg dalszy...


Dach, okna i ściany


Nasz dom na drzewie ma chyba najbardziej skomplikowany kształt jaki istnieje, a to dlatego, że do pewnego stopnia podyktowały go drzewa, a do pewnego stopnia...my i nasze (często moje) zupełnie niestandardowe pomysły. Jest tam zapewne jakieś kilkanaście ścian, trzydzieści-kilka kątów i sześćdziesiąt przeróżnych kształtów geometrycznych - dlatego też zajęło nam całe wieki żeby skończyć nasze dzieło. Ale dzięki temu jest oryginalne. Wiele się nauczyliśmy w tym czasie i nosimy się z zamiarem napisania książki o tytule "Jak nie budować domów na drzewie" ;)

A kiedy nadeszła zima ściany już byly na swom miejscu...a my postanowiliśmy się zahibernować jak to niedźwiedzie mają w zyczaju, aby wznowić roboty nadrzewne wiosną.
I oto nastała wiosna...
...i lato.

W końcu skończyliśmy dach, odnowiliśmy wszystkie stare drzwi i okna, które zdobyliśmy przy remoncie starego hotelu w miasteczku nieopodal i zaczęliśmy mostek...


...mostek ten zwie się mostkiem birmańskim.I w końcu po około dwóch latach budowa naszego domku została ukończona. I mimo kilku spędzonych tam już wcześniej nocy czy zjedzonych posiłków z przyjaciółmi oficjalnie zasiedliliśmy nasz domek na drzewie na koniec świata czyli 21.12.2012 :)

Oto i on - nasz wyśniony dom na drzewie:To jeszcze nie koniec opowieści. 
Odkąd na drzewach pomieszkujemy dobra passa się zaczęła. Uwolniliśmy się od wielu trudów życia o jakie nie trudno w dzisiejszych czasach i zaczęliśmy manifestować nasze marzenia łatwo i szybko. Jednym z takich marzeń były nieustające podróże...i co? Zaczęliśmy podróżować większa część roku i nie zanosi się na to abyśmy mieli przestać. To drzewa dają nam tą wolność...one też wbrew pozorom nas uziemiają w dobrym tego słowa znaczeniu. Wystarczy oprzeć się o drzewo lub dotknąć je dłonią na 15 minut a wszelakie bóle fizyczne lub zmartwienia powoli odchodzą w zapomnienie....do tego szum naszego strumyka górskiego i górskie szlaki na wyciągnięcie dłoni, a zimą białe szaleństwo...czy może być lepiej? :)

Mamy też dalsze plany co do domu na drzewie...a mianowicie łazienka tuż przy strumyku górskim na kształt chatki hobbitów cała obrośnięta zielenia, z wanną podgrzewaną ogniem, która też będzie spełniała funkcję sauny. A wyposażona będzie w wiele naszych mikstur ziołowych, lecznniczych i aromatycznych coby odprężyć sie i zregenerować głęboko. Resztę na razie zachowamy dla siebie lecz wracaj tu drogi czytelniku, a nuż Cię czymś niesłychanym zaskoczymy...

.............
6 komentarzy:

 1. Domek super!!!! Od paru dni w n aszym lasku trwa akcja budowania domku na drfzewie....dziś była akcja rozbiórka bo coś poszło nie tak...Wiatr tak huśtał drzewami,ze domek tego nie wytrzymał, Dziś poprawki i zmiany konstrukcyjne,co z tego wyniknie zobaczymy przy najbliższej wichurze :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Domek na drzewie... spełnienie marzeń z dzieciństwa:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Matko świąta, trafiłam tu przypadkowo (że niby nie ma przypadków?) 1,5 godziny temu. Tekst przeczytałam już jakieś cztery razy, a kilkanaście razy przewijałam wszystkie zdjęcia.
  Jestem totalnie zakochana w tym domku, w miejscu, no w ogóle aaach, w tej wolności.
  Kiedy człowieka zjadło miejskie, szybkie, cyfrowe życie, to takowy widok doprowadza do łez. Naprawdę... Bo mnie bardzo tęskno do takiego stylu życia.
  Pozdrawiam bardzo, bardzo ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witajcie w Dolinie Świetlików.
  Kamila i Michał Wasz nadrzewny domek to super fantastyczny pomysł.
  Zapewne wiele osób pozytywnie Wam zazdrości i chciałoby zrealizować takie bajkowe marzenie z dzieciństwa, Wam się powiodło, wielkie gratulacje!
  Z pewnością niesamowitym magnesem który tam Was przyciąga jest ochota obcowania w warunkach atmosfery przygody na tle spokoju, szumu drzew i strumienia będącej odskocznią od cywilizacji.
  Do gustu przypadł mi gustowny styl i trafione wykończenie wnętrza domku.
  Z zaciekawieniem oczekuje na dalszy ciąg Waszej bajki dotyczącej nie tylko zapowiedzianej łazienki w chatce hobbitów.

  Z serdecznym pozdrowieniem Janusz z Dolnej Saksonii

  OdpowiedzUsuń
 5. piękne marzenie i jeszcze piękniejsze jego spełnienie

  OdpowiedzUsuń